Zdjęcia rentgenowskie (RTG) zębów u dzieci

Badanie radiologiczne (RTG) nazywane często prześwietleniem, jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w stomatologii.

Jest to badanie bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dawki promieniowania są niewielkie, zdjęcie punktowe zaś obejmuje obszar do 4 zębów, dodatkowo reszta ciała pacjenta chroniona jest fartuchem z gumy ołowianej. Udzielanie świadczeń zdrowotnych związanych z narażeniem na promieniowanie jonizujące odbywa się na podstawie udokumentowanych roboczych medycznych procedur radiologicznych, które są opracowywane indywidualnie dla każdej pracowni radiologicznej.

W leczeniu dzieci przydatność diagnostyczna zdjęcia RTG jest bardzo duża. Na podstawie zdjęcia punktowego (wewnątrzustnego) lekarz jest w stanie ocenić stopień zniszczenia zęba i zaplanować dalsze leczenie. Jest to istotne gdyż próchnica dziecięca najczęściej przybiera postać agresywną i postępuje znacznie szybciej niż u dorosłych.

Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej (AAPD):

Małemu pacjentowi z uzębieniem mlecznym na pierwszej wizycie, w celu stwierdzenia obecności choroby, zaleca się wykonanie zdjęcia skrzydłowo-zgryzowego (wewnątrzustnego), jeżeli stwierdza się kontakty pomiędzy zębami tylnymi oraz zdjęcia pantomograficznego (zewnątrzustnego) w celu określenia obecności innej patologii lub oceny wzrostu i rozwoju uzębienia.

Na wizytach kontrolnych u dzieci z uzębieniem mlecznym, z niskim ryzykiem próchnicy i bez próchnicy widocznej w badaniu klinicznym nie są konieczne zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe. W innym wypadku zaleca się wykonywanie zdjęć w odstępach 12-24 miesięcznych.

Na wizytach kontrolnych u dzieci z uzębieniem mieszanym, z niskim ryzykiem próchnicy i bez próchnicy widocznej w badaniu klinicznym zaleca się jeden zestaw zdjęć skrzydłowo zgryzowych bezpośrednio po wyrznięciu zębów pierwszych trzonowych stałych.

W przypadku stwierdzonej w badaniu klinicznym próchnicy oraz u pacjentów z wysokim ryzykiem próchnicy, zarówno w przypadku zębów mlecznych jak i mieszanych, zaleca się wykonywanie zdjęć skrzydłowo-zgryzowych w odstępach co 6-12 miesięcy aż do czasu, gdy nie stwierdza się rozwoju nowych ubytków próchnicowych w okresie 12 miesięcy.

Calaject – bezbolesne znieczulenie komputerowe

gabinet-przyjany-dzieciom-plakat-znieczulenie-komputerowe1

Znieczulenie komputerowe Caleject w naszym gabinecie:)

Gabinety Przyjazne Dzieciom są wyposażone w najnowszy system znieczuleń komputerowych CALAJECT, który zapewnia podawanie środka znieczulającego w sposób niezwykle delikatny i bezpieczny dla pacjenta.

Podawanie środka znieczulającego jest cały czas automatycznie monitorowane – szybkość oraz ciśnienie podawania dostosowane są do rodzaju znieczulenia.

Szybkość podawania środka znieczulającego jest tak dobrana aby płyn wchłaniał się równomiernie  i nie doprowadzał do nieprzyjemnego, bolesnego rozpierania tkanek, które możemy pamiętać ze znieczulania tradycyjną karpulą (strzykawką do znieczuleń). W przypadku zwiększenia się oporu tkanek, system CALAJECT automatycznie przerwie podawanie znieczulenia aby pacjent nie poczuł bólu.

Lekarz kontynuuje znieczulanie wyłącznie z bezpieczną, optymalną prędkością.

W przypadku znieczulenia komputerowego, znieczulenie działa szybciej. Możliwe jest także znieczulenie pojedynczych zębów, bez przykrego uczucia odrętwienia, mrowienia  i braku czucia po wizycie.

„Kosmiczny syrop”* czyli Dormicum w płynie dla dzieci

dormicum

Syrop Dormicum jest środkiem pomocniczym w leczeniu małych dzieci (2-6 lat).

Zalecany jest gdy dziecko nie współpracuje z lekarzem a istnieje konieczność leczenia. Zwłaszcza jeśli trzeba podać znieczulenie. Związane z nim uczucie zdrętwienia może być źle odbierane przez dzieci. W takich przypadkach zalecane jest połączenie znieczulenia miejscowego i uspokojenia (sedoanalgezja).

Syrop Dormicum pomaga dzieciom opanować lęk. Podaje się go przed zabiegiem. Dawkę oblicza się w stosunku do wagi ciała dlatego konieczne jest uprzednie zważenie dziecka. Syrop popija się płynem o przyjemnym smaku by złagodzić smak lekarstwa. Ważne jest aby dziecko przyjęło całą zalecaną dawkę.

W oczekiwaniu na oznaki działania leku dziecko bawi się lub ogląda bajki. Po około 15-20 minutach robi się spokojne i senne, jego ruchy są spowolnione a mięśnie rozluźnione. Wówczas stomatolog może podać znieczulenie miejscowe i przystąpić do pracy. Dziecko podczas zabiegu jest przytomne. Przez cały czas zachowuje kontakt z lekarzem i rodzicem.

Po zabiegu mały pacjent szybko powraca do siebie. Ustąpieniu działania syropu czasem towarzyszą jednak mieszane emocje. Dziecko może stać się smutne, niezadowolone lub marudne. Najczęściej zasypia zmęczone.

Substancją czynną Dormicum jest midazolam powodujący niepamięć wsteczną. Jest to ważna zaleta gdyż w wieku rozwojowym pierwsze doświadczenia pozostają w pamięci i kształtują przyszły stosunek do leczenia stomatologicznego. Podając syrop mamy pewność, że leczenie nie pozostawi wspomnień.

Należy pamiętać, że po podaniu Dormicum nie zawsze udaje się osiągnąć konieczną w leczeniu stomatologicznym współpracę małego pacjęta z lekarzem. Jeśli leczenie w sedoanalgezji nie powiedzie się dziecko może zostać skierowane do leczenia w znieczuleniu ogólnym.

Ponieważ Dormicum wykazuje niewielki wpływ na układ oddechowy oraz układ krążenia podczas zabiegu w gabinecie obecny jest ratownik.

* tak nazywane jest płynne Dormicum w gwarze anestezjologów.

Zabieg podcięcia przykrótkiego wędzidełka podjęzykowego Frenulektomia

Przykrótkie wędzidełko podjęzykowe

Wędzidełko podjęzykowe to tkanka łącząca dolną część języka z dnem jamy ustnej. Jest tworem elastycznym pozwalającym na swobodne poruszanie językiem.

Przykrótkie wędzidełko podjęzykowe czyli ankyloglosja to stosunkowo częsta nieprawidłowość ograniczająca ruchomość języka.

Frenulektomia to zabieg podcięcia zbyt krótkiego wędzidełka w celu przywrócenie pełnej ruchomości języka. Przeprowadzony w wieku niemowlęcym pozwala uniknąć utrwalenia nieprawidłowych wzorców ssania, żucia i połykania oraz wielu wad wymowy.

Najczęściej na zabieg frenulektomii kierowane są kilkudniowe dzieci mające problem z pobieraniem pokarmu. Karmienie niemowlaka z przykrótkim wędzidełkiem jest bowiem przyczyną frustracji niemowlaka i matki. Wędzidełko ogranicza możliwość poruszania językiem dlatego dziecko nie może sprawnie ssać. Problemem jest przyciśniecie brodawki sutkowej do wała dziąsłowego. W efekcie maluch musi wkładać w czynność zbyt dużo wysiłku, denerwuje się i płacze. Im krótsze jest wędzidełko podjęzykowe tym bardziej „unieruchomiony” język. Często niemowlak próbuje ssać ściskając sutek wałami dziąsłowymi co jest bezproduktywne i bolesne dla matki.

Zabieg frenulektomii jest bardzo krótki. Polega na podcięciu wędzidełka nożyczkami lub za pomocą lasera. Laser sprawia, że ranka po zabiegu szybciej się goi. Istniej możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Wówczas na wędzidełko nakłada się żel znieczulający. Zwykle jednak nie ma potrzeby jego stosowania, gdyż zabieg trwa kilka sekund, a dziecko szybko się uspokaja. Cały zabieg niemowlak trzymany jest bezpiecznie w ramionach matki lub ojca co redukuje stres.

Po zabiegu dziecko może czuć lekki dyskomfort pochodzący z ranki, który szybko mija w trakcie gojenia.
Zaraz po zabiegu dziecko jest zdolne do prawidłowego ssania pokarmu.