Leczenie kanałowe pod mikroskopem

W stomatologii, mikroskop jest głównie stosowany w endodoncji czyli w leczeniu kanałowym zębów. To trudny zabieg, przede wszystkim ze względu na małe rozmiary kanałów korzeniowych, których gołym okiem prawie nie widać. Używając mikroskopu, można wykonać bardzo dokładny przegląd uzębienia (wychwycenie zmian próchnicowych w początkowym stadium, szczególnie na powierzchniach stycznych zębów), opracować każdy ubytek próchnicowy (dokładnie oczyścić ząb, nie naruszając zdrowych tkanek).

Dzięki bardzo dużemu powiększeniu z łatwością można rozróżnić szczegóły które mają decydujące znaczenie podczas zabiegów endodontycznych. Mikroskopy eliminują w niektórych przypadkach konieczność wykonania zdjęcia RTG.

Pacjenci podczas zabiegów z wykorzystaniem mikroskopu znajdują się w pozycji leżącej. Mikroskop umożliwia lekarzowi prace w pozycji ergonomicznej, dzięki czemu wielogodzinna praca nie jest tak bardzo męcząca, a lekarz staje się bardziej skoncentrowany na tym, co robi.

Stomatologia mikroskopowa ułatwia diagnozowanie, poprawia efekty leczenia, jednocześnie zwiększa się komfort leczenia dla pacjenta i lekarza.