Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca zajmuje się opieką najmłodszych od momentu pojawienia się pierwszych ząbków mlecznych, przez okres wymiany uzębienia na stałe, aż do momentu pełnego rozwoju uzębienia stałego.

Dzieci to szczególni pacjenci. Wymagają odpowiedniego podejścia lekarza specjalisty. Czynnikiem niezbędnym do podjęcia skutecznego leczenia małego pacjenta jest zbudowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do lekarza. Dbamy o to w czasie wizyt małych pacjentów w naszym gabinecie stomatologicznym. Rodzice odgrywają bardzo ważną rolę w podejściu dziecka do wizyt u stomatologa.

Dzięki zbudowaniu pozytywnej relacji w przyszłości pacjent nie będzie obawiał się wizyt u lekarza stomatologa, a ewentualne zmiany i nieprawidłowości będą mogły zostać zauważone w początkowej fazie, kiedy leczenie jest łatwiejsze, mniej inwazyjne i relatywnie tanie.

Uzębienie dzieci jest często objęte próchnicą i chorobami przyzębia. To właśnie próchnica jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty zębów mlecznych. Zęby mleczne odgrywają niezwykle istotną rolę w prawidłowym kształtowaniu rozwoju narządu żucia. Zęby mleczne oprócz stymulowania wzrostu utrzymują miejsce dla zębów stałych. Dlatego tak ważne jest, aby mali pacjenci utrzymali zęby mleczne do czasu, kiedy nastąpi naturalna wymiana uzębienia na zęby stałe. Ponadto zęby mleczne odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu mowy i artykulacji.

W zakres usług wchodzi:

 • Fluorkowanie i lakierowanie zębów
  Zabieg lakierowania zębów preparatem fluorowym ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania rozwojowi choroby próchnicowej zarówno u dzieci jaki i dorosłych.
  Fluoryzacja przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym polega na aplikacji na oczyszczone zęby preparatów w formie żelu lub pianki, zawierających duże stężenie fluoru.
 • Leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych
  Wciąż panuje błędny pogląd, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Wiele osób uważa, że zęby mleczne stanowią jedynie etap przejściowy uzębienia. Obecnie wiemy, że zdrowe zęby mleczne pozwalają uniknąć chorób zębów stałych i wad zgryzu. W naszych gabinetach leczymy ząbki nawet najmłodszym naszym pacjentom. Dzieci podczas wizyty mogą wybrać kolor plomby, przez co poniekąd współuczestniczą w wypełnianiu zęba.
  Po każdej wizycie nasi Mali Pacjenci dostają drobne upominki

Leczenie uzębienia mlecznego jest bardzo ważne. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na profilaktykę próchnicy, na którą składają się:

 • właściwe utrzymanie higieny jamy ustnej,

 • wyrabianie nawyku prawidłowego i regularnego szczotkowania zębów,

 • stosowanie preparatów zawierających związki fluoru,

 • regularna kontrola stanu uzębienia przez lekarza dentystę.

By odpowiednio wcześnie wykryć zmiany próchnicowe, zachęcamy do wizyt kontrolnych u dzieci nie rzadziej niż co 3-4 miesiące (o ile lekarz nie zaleci inaczej).
Pierwszą wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym zalecamy odbyć tuż po pojawieniu się pierwszych ząbków u dziecka – około 6-8 miesiąca życia.